Najnowocześniejsze metody operacyjne raka piersi zastosowano dzisiaj w Centrum Zdrowia w Mikołowie. Pionierskiego zabiegu dokonali dr n. med. Zbigniew Gruszka i dr n. med. Jerzy Brańka, Chirurdzy, którzy są częścią zespołu Oddziału Ginekologiczno- Położniczego pracującego pod okiem dr Robert Kiełbasiński‼
Oba zabiegi przeprowadzone zostały na piersiach pacjentek chorych na nowotwory. W obu przypadkach zastosowano najnowocześniejsze techniki onkoplastyczne, pozwalające na zachowanie optymalnego kształtu piersi, co bardzo pozytywnie wpłynie także na ich psychikę i dalsze leczenie. Jedna z pacjentek wymagała wycięcia wszystkich węzłów chłonnych pachowych. W drugim przypadku do przeprowadzenia zabiegu wykorzystano gamma kamerę , która pozwoliła na usunięcie tylko jednego węzła chłonnego z pachy tzw. węzła wartowniczego.
Ta metoda pozwala na minimalną ingerencję układ chłonny – mówi dr Cezary Tomiczek, Prezes Zarządu Centrum Zdrowia w Mikołowie.
O tym jak ważna jest profilaktyka raka piersi często mówimy naszym pacjentkom. W ostatnim czasie dotarliśmy również z tym przekazem w akcjach Kobiety Kobietom, czy RÓŻOWY MIKOŁÓW. Również zespół oddziału ginekologiczno-położniczego, dba o edukację pacjentek, tak by takie zabiegi nie były konieczne… A jeśli już niestety choroba zaatakuje piersi, zrobimy wszystko, by jej następstwa były jak najmniejsze.
Serdecznie gratulujemy zespołowi chirurgów, którzy wykonali tak przełomowy w historii naszego szpitala zabieg. Pacjentkom życzymy wiele zdrowia i samych pozytywnych myśli!